Ağustos 09 2018 0Yorum

Prof. Mehmet Ceyhan ile İnteraktif Söyleşi / Konu: HPV

HPV ile ilgili Prof. MEHMET CEYHAN hocanın canlı sohbet cevapları:

HPV nedir?
Cevap: İnsan papilloma virüsü. Servikal kanserde %100 genital siğil, vajinal kanser, vulva kanseri, anüs ve penis kanserinde daha düşük oranda etken.

Kimler aşı olabilir?
Cevap: Ülkemizde kadın endikasyonu var.. Aşının etkisi yaşla azalmakla birlikte birçok ülkede 45 yaşına kadar öneriliyor. Ülkemizde 26 yaşına kadar 74  ülkede erkek endikasyonu da var. Ülkemizde yok. Teorik olarak cinsel aktivetenin olduğu her yaşa yapılabilse de 45 yaş üzerinde etkinliğiyle ilgili çalışma yok.

Kız çocuklarına kaç yaşlarında aşı öneriliyor?
Cevap: Kızlara 9-26 yaş arasında endike. Bazı ülkelerde 45 yaşına kadar yapılabilir. İdeal olan ilk cinsel temastan önce ve erken yapıldığında daha iyi antikor cevabı oluştuğu için 11-12 yaş en uygun yaştır.

HPV aşılı kişilerin HPV taramasında pozitif çıkması beklenen bir şey midir?
Cevap: HPV aşısı %50 oranında virüs bulaşmasını, %87 oranında kanseri önlemektedir. o nedenle HPV aşılılarda cervix de virüs bulunabilir.

Japonya gibi bazı ülkelerde HPV aşısı daha önce uygulamaya konmuşken aşılamayı durdurması HPV aşısı güvenilirliği konusunda endişe vermektedir. Amerika’da süren davalar var. Siz öneriyor musunuz?  Hangi yaş grubuna…?
1.basamakta smearde HPV negatif çıkan erişkin de aşı olabilir mi?
Cevap: Japonya’da yapılan incelemede yan etkilerin aşıyla ilgili olmadığı ortaya konuldu. ABD ve diğer ülkelerde de direk aşıya bağlanmış bir yan etki yok. O nedenle güvenle kullanılabilir. Dünyada 132 ülkede ruhsatlı bu aşılar 80 milyon doz civarında yapılmış, Danimarka’da 53, Japonya’da 40, ABD’de 6 ciddi yan etki bildirilmişse de herhangi bir ilişki saptanamamıştır.

Aşı dozları nasıldır?
Cevap: Aşı 0,1,6 ve 0,2,6 şemalarıyla uygulanmakta. Bir çok ülkede 0-6 ncı aylar şeklinde 2 dozluk uygulama yapılmaktadır.

Hangi tiplere karşı koruyucudur?
Cevap: Cervarix 16 ve 18, Gardasil 6, 11, 16 ve 18 tiplerine karşı koruyucudur. Henüz ülkemizde ruhsat almamış olan ek 5 kansorejen serotipin daha antijeni vardır.

Hpv’nin bulaş yolları nelerdir?
Cevap: HPV diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi spermle bulaşmaz. Bu nedenle prezervatif tam koruyucu değildir. Tam cinsel ilişki dışında el ve cinsel organ temaslarıyla da bulaşabilir.

Aşının koruyuculuk oranları nelerdir?
Cevap: Aşı cervikal kanserde %85-90, diğer kanserlerde daha azalan oranlarda koruma sağlayabilir. Bu HPV nin etken olma oranıyla ilgilidir.

Hpv pozitif hastaya aşı öneriyor musunuz? Hpv pozitif olup aşı olmasına rağmen yeni hpv tipleri gelişen hastalarda ne gibi tedavi öneriyorsunuz? Kondilom mevcut HPV negatif hastalarımız oluyor ne yapmalıyız?
Cevap: Cinsel aktif bir kadının kansorejen HPV tiplerinden herhangi biriyle karşılaşma riski %30 ikisiyle birlikte karşılaşma riski %10 kadardır. BU nedenle kansorejen bir HPV riski taşıyan kadının aşılanması diğer kansorejen tipe karşı koruyucu olacaktır. Bir kadın doğum uzmanına göndermek en uygunudur.

Her hpv enfeksiyonu geçiren serviks kanseri olur mu? Yüzdesi nedir?
Cevap: HPV pozitiflik oranı kadınlarda %30 kadarken ülkemizde servikal kanser prevalansı 1500-2500 arasındadır. Bu oran batı ülkelerinde, Afrika ve Asya ülkelerinde daha yüksektir.

Kimler kanser için risk altındadır?
Cevap: Erken cinsel ilişki (ülkemizdeki evliliklerin %25 adölesan evliliği), çoklu cinsel partner, partnerin çoklu cinsel partneri, sigara, korunmasız cinsel ilişki cervikal kanseri riskini arttırır.

Rahim Yumurtalık alınıp cervix de alınan HPV pozitif hastada tedavi ne Olmalı?
Cevap: HPV pozitifliği bir tedavi endikasyonu değildir. Bu kişide vajina ve vulva kanseri riskinin ve partnerine bulaştırma riskinin olduğu unutulmamalıdır.

Daha önce daha az suş içeren aşı yaptırmış kişilerin bir diğerini yaptırmasında sakınca var mıdır?
Cevap: Sakınca yoktur. Ek serotiplere karşı koruma sağlar.

Hpv aşısı nasıl ve nereden temin edilir?
Cevap: Şu anda ulusal aşı programında bulunmuyor. Eczanelerden temin edilebilir.

Smearde hpv negatif olup kanda pozitif olabilir mi?
Cevap: HPV geçici viremi yapsa da, herhangi bir risk oluşturmaz. Riski oluşturan HPV’nin genital epital hücrelerine girmesidir.

HPV pozitif kadının partneri erkeğe aşı önerilir mi ve korur mu? Bu hafta bir hastamın bana sorusuydu.

Cevap: Her iki durumda da mutlaka aşı önerilmelidir. Aşının etkinliği ilk dozdan sonra %57 olduğundan son dozdan bir ay sonraya kadar bütün tedbirlerin alınmasına dikkat edilmelidir. Aşının korumadığı %10-15 kişi dikkate alınarak tam aşılamadan sonrada dikkatli olunması uygun olur.

Teorik olarak HPV çamaşır ve banyo ile de bulaşsa da, pratikte bu gösterilmemiştir. Ancak penetran olmayan cinsel ilişkiyle de bulaşabildiği, prezervatifin koruyucu olmadığı bilinmektedir.

Hocam pediatrist olarak rotavirüs aşısı ve meningokok aşısını önerirken zorlanmıyoruz fakat Hpv aşısına bir direnç görüyoruz. Bunu kırmak için bize ne tavsiye edersiniz?
Cevap: HPV nin önemi anlatılırken cinsel temas vurgusu çok fazla yapılmamalı, özellikle kanser üzerinde durulmalı ve kanseri önlemede en ve tek etkili aşı olduğu anlatılmalı. Bazen dini gerekçilerle karşı çıkılıyor. O durumda da aşının şu anda Libya’da ulusal aşı şemasında olduğu, Suudi Arabistan’ ında önümüzdeki yıl başlayacağı vurgulanmalı.

Biz 0-1-6 veya 0-2-6. aylarda 3 doz öneriyoruz aslında, 0-6 aylarda aşılama aynı oranda etkin mi bilmiyorum daha önce duymamıştım, Mehmet hoca cevap verecektir. Eczaneden gardasil adıyla alıp yaptırabilirsiniz
Aşıyı eczaneden almanız gerekir. İki doz aşı bazı ülkelerde 9-12 yaş arasında uygulanmaktadır. Yapılan çalışmalarda bu yaş grubunda 3 doz kadar etkili olduğu gösterilmiştir.

Laser Epilasyon ile bulaş mümkün mü?
Cevap: Laser uygulayanın elinde virüs yoksa olmaz. Özellikle genital siğiller içinağda malzemeleri ve ağdacının eli iki müşteri arasında virüslere etkili deterjanla temizlenmemişse böyle bir risk söz konusu.

Henüz Sağlık Bakanlığında HPV aşısının ulusal aşı programına alınması konusunda bir çalışma bulunmamaktadır.

Erkeklerde aşı ülkemiz ruhsatlarında yok. Ancak istenirse gardasil 9-26 yaş arasında yapılabilir.

Hocam hoşgeldiniz condilomu olan hastalar hpv aşısı olabilir mi yoksa geç mi kalınmıştır?
Cevap:
condilomu gn 6 ve 11 yapar. Kanserden korunmak için aşı gerekir.

Rahim Yumurtalık alınıp cervix de alınan HPV pozitif hastada tedavi ne Olmalı?
Cevap: HPV pozitifliği bir tedavi endikasyonu değildir. Bu kişide vajina ve vulva kanseri riskinin ve partnerine bulaştırma riskinin olduğu unutulmamalıdır.

Her hpv enfeksiyonu geçiren serviks kanseri olur mu? Yüzdesi nedir?
Cevap: HPV pozitiflik oranı kadınlarda %30 kadarken ülkemizde servikal kanser prevalansı 1500-2500 arasındadır. Bu oran batı ülkelerinde, Afrika ve Asya ülkelerinde daha yüksektir.

Daha önce daha az suş içeren aşı yaptırmış kişilerin bir diğerini yaptırmasında sakınca var mıdır?
Cevap: Sakınca yoktur. Ek serotiplere karşı koruma sağlar.

Smearde hpv negatif olup kanda pozitif olabilir mi?
Cevap: HPV geçici viremi yapsada, herhangi bir risk oluşturmaz. Riski oluşturan HPV’nin genital epital hücrelerine girmesidir.

HPV pozitif kadının partneri Erkeğe aşı önerilir mi ve korur mu?bu hafta bir hastamın bana sorusuydu
Aynı sorunu tam tersi de benden gelsin. Genital kondilomu olan bir erkek hastanın 35 yaşındaki negatif eşi gardasil yaptırmak istedi. Yaş olarak ve cinsel aktiflik olarak uygun değil ama yaptırabilir dedim. Doğru mu?
Cevap: Her iki durumda da mutlaka aşı önerilmelidir. Aşının etkinliği ilk dozdan sonra %57 olduğundan son dozdan bir ay sonraya kadar bütün tedbirlerin alınmasına dikkat edilmelidir. Aşının korumadığı %10-15 kişi dikkate alınarak tam aşılamadan sonrada dikkatli olunması uygun olur.

Erkeklerde penis kanseri HPV nin kadından da erkekten de bulaşması yoluyla çıkabilir. Penis kanserlerinin %45-50 si HPV ilişkilidir. Ülkemizde erkek endikasyonun olmamasının nedeni aşı üreten firmaların bu endikasyon için başvurmamasıdır.

Hpv (+) cin3 nedeniyle leep yapılan 33 yaşında çocuksuz kadın; 1) hpv aşısı önerilir mi? 2) sonraki takipler nasıl olmalıdır? 3) yeniden hpv pozitifliği görülme olasılığı nedir?
Cevap: Geçirmediği tiplere karşı koruyucu olması açısından aşı önerilir. Geçirdiği tipe karşı koruyuculuğu yoktur.

Özellikle coklu allerjisi olan, astim, ilaç allerjili veya immun yetmezliği kronik hastalığı olan çocuklara yapılmasında sıkıntı var mıdır?
Cevap: Aşı içeriğinde bulunan antijenlere karşı alerji tek kontraendikasyondur. Gardasilde maya bulunmaktadır.

Hocam aşıdan sonra dikkat etmemiz gereken bir yan etkisi bildirilmiş midir?
Cevap: Yan etkilerin çoğu lokal yan etkilerdir. Aşıyla ilgisi gösterilmiş ciddi bir yan etki yoktur.

Aşı için sınır 26 kesin mi? Sonraki yaşlarda koruyuculuğu yok mu?
Cevap: Ülkelerin yaklaşık yarısında, özellikle gelişmiş ülkelerde üst sınır 45 yaşa çıkarıldı.

yaygın HPV kondılomu olan anne bebekleri vajinal yoldan doğunca ek birşey yapmamız gerekir mi hocam?
Cevap: Bu bebekler laringeal papillomatozis yönünden yakından izlenmelidir.

Haziran’da Amerika’dan bir aşı geleceği söyleniyor kızıma yaptırmak İçin onu mu bekleyeyim?
Cevap: 9 valanlı aşının ne zaman ruhsat alacağı konusunda bir tarih vermek mümkün değil. ABD de rutin aşılama 9 valanlı aşıyla yapılıyor.

Bir de sizi yakalamışken konu dışı olacak ama evde doğan anne bebekleri göbeği pis kesilmişse anne hamileyken aşılıysa tetanoz aşısı yapmayın sadece immünglobulin yapın deniyor, doğru mudur. anne takipsiz gebeyse ikisini de yapıyoruz hocam. bu konuda bilgi karışıklığı var.
Cevap: Anne en az iki doz aşılıysa bebeğe Ig yeterlidir. Diğer durumlarda aşı da gereklidir.

Birkaç ay önce bir gebe elinde serviks taramasında saptanan hpv pozitif kağıdıyla geldi ve sezaryen olmam gerekiyormus dedi ben de böyle bir durumun olmadigini aktif vajinal sigili olması gerektigini gebelerin cogunun servikste hpv sinin olup olmadigini bilmediğimizi soyledim
Servikal taramada hpv pozitif olan olgularda teorik olarak da olsa bulas riski var midir?
Cevap: Teorik olarak var olsa da pratik olarak risk gösterilmemiştir. Bu durum sezeryan endikasyonu değildir.

Otoimmun hastalığı olanlarda birçok asidan immuniteyi tetikledigi için kaciniliyor bu risk hpv asisi icin de mevcut mu?
Cevap: Yapılan çalışmalarda HPV aşısının otoimmun hastalığı olanlarda risk oluşturduğuna dair bir bulgu bulunamamıştır. Bu nedenle aşı yapılabilir.