Aralık 07 2019 0Yorum

“Kaynaştırma Eğitimi Alan Çocuğa Yaklaşım” Sempozyumu

Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlediğimiz “Kaynaştırma Eğitimi Alan Çocuğa Yaklaşım” konulu sempozyumu bugün, Batman Kültür Merkezi’nde başarıyla gerçekleştirdik.

Otizmli, öğrenme güçlüğü çeken ya da dikkat eksikliği olan çocukların, kaynaştırma eğitimi aldıktan sonra, normal gelişim gösteren akranları ile aynı sınıfta öğrenim görürken yaşayabilecekleri zorlukları ve bu zorlukları gidermek amacıyla yapılması gerekenleri ele aldığımız sempozyuma, Batman ve çevre illerde görev yapan öğretmenlerimiz yoğun ilgi gösterdi.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Vakfımızın Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Demet Orhan Başer, “KAHEV olarak birçok çocuğumuza burs vermenin yanında eğitimin her alanına destek veren çok çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bugün de ‘KAHEV’le Eğitimde Fark Yaratan Projeler’ kapsamında siz değerli öğretmenlerimizi burada ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bizi kırmayarak davetimizi kabul eden sayın konuşmacılara, Doçent Doktor Ayşe Burcu Ayaz Hocama, Uzman Doktor Tuğçe Cansu Özçelik’e ve bu etkinliği birlikte gerçekleştirdiğimiz Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Yoğun talep nedeniyle eş iki ayrı oturumda gerçekleştirdiğimiz sempozyumda, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Burcu Ayaz, “Otizm Spektrum Bozukluğu” ve “Disleksi, Öğrenme Güçlüğü ve Zeka Geriliği Olan Çocuğa Yaklaşım” konulu sunumunda bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaştı. Sempozyumun diğer konuşmacısı, Batman Bölge Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Tuğçe Cansu Özçelik ise “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivitesi Olan Çocuğa Yaklaşım” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Etkinliğimiz katılımcı sorularının yanıtlanmasının ardından düzenlediğimiz plaket töreniyle sona erdi.

Başta Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve değerli konuşmacılar olmak üzere, sempozyumu gerçekleştirmemizde emeği geçen herkese bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.